MIT ve Emniyet, güvenlik açigi bulunan Windows'u terkederek yerli yazilima geçti.


Genelkurmay Baskanligi, Disisleri ve Maliye Bakanligi'nin ardindan Milli Istihbarat Teskilati (MIT) ve Emniyet Genel Müdürlügü de Türk yazilimcilar tarafindan hazirlanan Pardus'u kullanmaya basladi.

Microsoft sirketi tarafindan hazirlanan Windows programinda güvenlik açiklari oldugunu tespit eden Emniyet, bu programi TÜBITAK ve ODTÜ tarafindan gelistirilen Pardus yazilimiyla degistirmeye karar verdi.

Pilot birim olarak seçilen Ankara Emniyeti'nde elde edilen basarinin ardindan polis teskilatinin tamami yüksek güvenlik saglayan sisteme geçis yapti. Anadolu Pars'i anlamina gelen Pardus uygulamasina, pilot olarak seçilen Ankara Emniyet Müdürlügü'nde geçildi.

Tüm birimlerdeki bilgisayarlarda kurulu bulunan Microsoft uygulamalari kaldirilarak yerine Pardus yazilim programi yüklendi. Emniyet'in Pardus'u seçmesinde tamamen milli bir program olmasinin yani sira yüksek güvenlik saglamasi, ücretsiz olmasi ve online güncelleme imkaninin bulunmasinin etkili oldugu ögrenildi.

Pardus, açik kod uygulamasi ile ilgili kurumlara kendilerine has yazilim imkâni sunuyor. TÜBITAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Arastirma Enstitüsü (UEKAE) tarafindan gelistirilen programin arastirma gelistirme ve kurum ihtiyaçlarina göre eklemeler, düzenlemeler yapilmasina imkân saglamasinin da tercih nedenleri arasinda oldugu belirtildi.

1999 yilinda Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafindan alinan bir kararla kapali kaynak kodlu isletim sistemlerinin milli güvenlik açisindan risk olusturdugu ve bundan ötürü açik kaynak kodlu milli bir isletim sistemi gelistirilmesine karar verilmisti. Bu kararin ardindan 2000'li yillarin baslarinda TÜBITAK'a bagli Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Arastirma Enstitüsü tarafindan özel bir proje baslatilmisti. Tamami Türk bilisim uzmanlari tarafindan üretilen yerli yazilim Pardus, ilk olarak Aralik 2005'te kullanima sunulmustu.

ALMANYA VE FRANSA'DA MICROSOFT KAMU'DAN UZAKLASTIRILDI

Microsoft'un dünyadaki en yaygin yazilim sistemi Windows'un program sifrelerini açiklamaya yanasmamasi ve NSA, CIA ve FBI gibi Amerikan istihbarat teskilatlarinin Windows programlarini kullanarak elektronik istihbarat yapmasi, bazi devletleri tedbir almaya zorluyor.

Almanya, Fransa ve Rusya'nin ardindan Venezuela da geçtigimiz ay aldigi bir kararla kamu kuruluslarindan Microsoft ürünlerinin kullanimini yasaklamisti. Bilisim uzmanlari, Avrupa merkezli birçok finansal kurulus ve sirketin de duydugu kaygilardan ötürü Microsoft ile yollarini ayirdigina ve daha güvenli oldugunu düsündükleri "Linux'' sistemlerine geçtigine dikkat çekiyor.

Bilisim dünyasinda açik kaynak sistemi "Open-Source-System'' olarak adlandirilan Linux isletim sistemi, güvenli olmasi, program sifreleri ve diger uygulamalarinin herkese açik olmasi, yazilimlarin ücretsiz temin edilebilmesi nedeniyle giderek daha yaygin uygulama alani buluyor.

Hiç yorum yok:

Dosyalar

9. kalkınma Planı.İş Planı.Kosgeb destekleri 1.Kosgeb destekleri 2.Kosgeb arge destekleri.Kosgeb Tekmerleri.Motivasyon.Hayaller.Tübitak teydeb destekleri.Oslo Klavuzu Işığında Yenilik.Frascati Klavuzu Işığında Ar-Ge.Problem Çözme Teknikleri.Proje Yönetimi.Toplam Kalite Yönetimi.Matriks Organizasyonlar.Fikri Mülkiyet Hakları.Marka nedir?.Marka başvurusu.Marka koruma.Bitki Islahçı Hakları.Patent Bilgisi.Verimlilk.6.çerçeve programı.Kobilerin 6.çerveve programına katılımı.6.çeçeve programında uluslararası işbirliği.
6.çerçeve programı projesi hazırlama .6.çerçeve programı projesi sunma ve değerlendirme.Finansal Analiz.Örnek Finansal Analiz.Finansal Başarısızlık.Sermaye Piyasası Kurumu.İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi.AB'ye Özel sektörün intibakı.AB Çevre Müktesebatı.Stratejik Planlama.Bilgi Toplumu Stratejisi.Tarım Stratejileri.Kriz Yönetimi .EU Lobbying.Bilgi ekonomisinin reddettikleri.Teknokentler.Bilgi Ekonomisi.E-Ticaret'e Davet.TİKA Teknik Yardım Projeleri.Fikri Mülkiyet Hakları.Proje Yönetimi.Endüstriyel Tasarım Tescili.Tübitak Proje Destek Süreci.Pazar Araştırması ve Planlaması.Örgüt Yönetimi.Makale Yazma.Bilimsel Araştırma Teknikleri.


Yurtdışı Pazarları
Azerbaycan. Moğolistan. Türkmenistan. Kırgızistan. Kazakistan. Özbekistan. Ukrayna. Moldava. Romanya. Gürcistan. Makedonya. Bosna-Hersek.


Vizyon 2023 Teknolojik Öngörüleri
Strateji Belgesi. Üretim. Tasarım. Savunma Havacılık Uzay. Nano. Mekatronik. Malzeme. Enerji ve Çevre. Biyoloji ve Genetik. Bilişim.

Genel Bilgiler

FELSEFE
Dinler Tarihi.Atatürkçülük.
BİLİM
TOPLUM Dunya ekonomi tarihi.GIDA ÇEVRE SAĞLIK TARIM Bitki Islahı.MALZEME TEKNOLOJİ Nano Teknoloji.Bilgisayar Ağ Temelleri.ENERJİ TAŞIMACILIK UZAY Yıldızların İç Yapısı ve Evrimi.
SANAT
ROL MÜZİK EDEBİYAT YEMEK Denizlerimizdeki Balıklar.
SPOR
YAZ KIŞ MÜCADELE